Archiwum rok 2016

Informacja

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nakle nad Notecią informuje, że w dniach 22-30 grudnia 2016r. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nakle nad Notecią nie będzie przyjmowała próbek kału do badań dla celów sanitarno-epidemiologicznych

Rzecznik Praw Pacjenta przypomina

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nakle nad Notecią zachęca do zapoznania się z kampanią społeczną przygotowaną przez Rzecznika Spraw Pacjenta. Kampania "Rzecznik Praw Pacjenta przypomina" skierowana jest do wszystkich osób, które spotykają się z problemami oraz wyzwaniami napotkanymi podczas korzystania z opieki zdrowotnej.

           

Elementy kampanii zostały podzielone na trzy odcinki:

1. Odcinek I opowiada o prawie pacjenta do informacji oraz prawie pacjenta do wyrażenia zgody na udzielenie świadczeń zdrowotnych.

2. Odcinek II dotyczy prawa pacjenta do intymności i godności oraz prawa pacjenta do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego.

3. Odcinek III opowiada o prawie pacjenta do dokumentacji medycznej.

Kampania "Rzecznik Praw Pacjenta przypomina"

Głównym celem przedsięwzięcia jest umożliwienie jak największej liczbie osób wykonania testu diagnostycznego w kierunku HIV. Eksperci z całej Europy, zajmujący się na co dzień tematyką HIV i AIDS, łączą działania, aby wspólnie, jednym głosem zachęcać ludzi do wykonania testu w kierunku HIV i propagować wczesną diagnostykę zakażeń. Ideę Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV wspiera wiele międzynarodowych i europejskich organizacji i instytucji, w tym UNAIDS i Komisja Europejska.Krajowe Centrum ds. AIDS, Agenda Ministra Zdrowia włączyło się w tę akcję, m.in. wspierając w działaniach Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne (PKD) wykonujące badania w kierunku HIV anonimowo i bezpłatnie wraz z poradnictwem okołotestowym. W dniach 18 – 25 listopada większość PKD będzie pracowało częściej i dłużej. Aktualne informacje o godzinach pracy PKD w poszczególnych miastach można znaleźć na stronie www.aids.gov.pl w zakładce „anonimowe i bezpłatne testy na HIV”.

Zakaz palenia


Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nakle nad Notecią informuje, iż w związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 2015 r. poz. 298 raz z 2016 r. poz. 960, 1331), mówiącej m.in. o zakazie używania e-papierosów powstała potrzeba stworzenia nowego znaku zakazu palenia.

Zgodnie z art. 5, ust. 1a:

„Właściciel lub zarządzający obiektem lub środkiem transportu, w którym obowiązuje zakaz palenia wyrobów tytoniowych i palenia papierosów elektronicznych, jest obowiązany umieścić w widocznych miejscach odpowiednie oznaczenie słowne i graficzne informujące o zakazie palenia wyrobów tytoniowych i palenia papierosów elektronicznych na terenie obiektu lub w środku transportu, zwane dalej „informacją o zakazie palenia".

Główny Inspektorat Sanitarny zaprojektował nowy wzór znaku zakazu palenia, który jest do pobrania w załączeniu. Znak zakazu mogą Państwo wykorzystać w dowolny sposób - np. tabliczki, naklejki, znaczki, przypinki.

Znak graficzny do pobrania

Światowy Dzień Rzucania Palenia

 

W trzeci czwartek listopada każdego roku obchodzimy
Światowy Dzień Rzucania Palenia

Celem listopadowej kampanii jest zmiana zachowań zdrowotnych poprzez zwrócenie uwagi na problem nieprzestrzegania zakazu palenia w miejscach użyteczności publicznej oraz brak poszanowania prawa osób niepalących do przebywania w środowisku wolnym od dymu tytoniowego, a także: zmniejszenie liczby osób palących przy dzieciach i kobietach w ciąży, zmniejszenie liczby osób będących biernymi palaczami, eliminowanie zdrowotnych skutków biernego palenia, edukacja osób palących, aby nie paliły w miejscach objętych zakazem palenia oraz zwrócenie uwagi osobom palącym, że palenie w otoczeniu niepalących może być odbierane jako brak szacunku, kultury osobistej i poszanowania prawa osób niepalących do życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego.

Zachęcam do obejrzenia filmu na temat rzucania palenia, przygotowanego przez Główny Inspektorat Sanitarny:

  Rzucam palenie. Jak to zrobić?                 Palenie a potrzeby

         

Całodobowa infolinia w sprawie
kwarantanny i zdrowia 

+48 222 500 115

Linku do czatu dla obywatela:

https://www.gov.pl/web/koronawirus/pytania-i-odpowiedzi

Przydatne linki