31 maja Światowy  Dzień Bez Tytoniu

Palenie czynne jest szkodliwe dla zdrowia . Wdychanie nikotyny przez  biernych palaczy oraz przebywanie w ich otoczeniu powoduje również szkody zdrowotne, szczególnie niebezpieczne jest wdychanie dymu tytoniowego przez dzieci. Niestety  nadal   niektórzy palacze, zdając sobie sprawę ze szkodliwości dymu papierosowego, nie oszczędzają osób niepalących, narażając ich na wdychanie trujących związków zawartych w dymie.

Nikotyna to alkaloid, który w dużym stężeniu jest obecny w liściach tytoniu.  Jest to wytwarzana w naturalny sposób trucizna ,która jest składnikiem wielu preparatów owadobójczych, ponieważ posiada bardzo silne właściwości toksyczne. Nieodzownym składnikiem papierosów jest także nikotyna. Pobudza ona układ nerwowy, jednak   poprzez swoje silne i toksyczne działanie może prowadzić do bardzo poważnego zatrucia. Działanie nikotyny polega na spowodowaniu podwyższenia ciśnienia krwi oraz przyspieszeniu rytmu serca. Powoduje też wydzielanie adrenaliny, a także zmniejszenie łaknienia. Przy nadmiernym dostarczeniu do organizmu  wywołuje nudności i wymioty. W następstwie może dojść do porażenia układu oddechowego, a to z kolei doprowadzić może do śmierci. Nikotyna poza szkodliwymi  dla zdrowia skutkami  powoduje także bardzo silne uzależnienie. Potrafi  uzależnić tak silnie jak heroina czy kokaina, a leczenie  nałogu jest bardzo trudne.  Wiedza o szkodliwości  papierosów jest powszechna mimo, to nadal duża liczba osób ulega temu zgubnemu nałogowi, w tym spora grupa młodych ludzi. Każdy  palacz powinien pamiętać ,że z powodu  nałogu grozi mu wiele poważnych chorób. Są to między innymi : nowotwory złośliwe, takie jak rak płuc, wargi, języka, jamy ustnej, przełyku i krtani, pęcherza moczowego, nerki oraz rak trzustki. Bardzo szkodliwie oddziałuje nikotyna na układ sercowo-naczyniowy, powodując chorobę niedokrwienną  serca. Inne choroby grożące palaczom to m. in.: miażdżyca naczyń krwionośnych, nadciśnienie tętnicze, przewlekłe zapalenie oskrzeli.

W naszym kraju palenie tytoniu jest jedną z najważniejszych przyczyn przedwczesnej umieralności, powodując dramat w życiu osobistym i rodzinnym, każdego śmiertelnie chorego palacza. Warto podjąć wysiłek porzucenia palenia, zyskując zdrowie własne i najbliższych.                                                    

Przydatne linki