Informacja Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Nakle nad Notecią dla przygotowujących uroczystości przyjęć
I –szej Komunii Św.  

Miesiąc maj i czerwiec to okres  uroczystości I Komunii Św. Przyjęcia te organizowane są zarówno w prywatnych mieszkaniach jak i w lokalach gastronomicznych. W związku z powyższym, w celu uniknięcia występowania ognisk zatruć pokarmowych, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nakle n. Not. przypomina w jaki sposób  należy postępować , aby uniknąć  ww. zachorowań:

 1. Unikać serwowania „żywności wysokiego ryzyka” (takiej, która ze względu na swój skład ułatwia wzrost i rozwój potencjalnie niebezpiecznych drobnoustrojów),szczególne potraw na bazie surowych jaj, potraw i produktów schłodzonych czy zamrożonych po obróbce termicznej, galaret mięsnych i rybnych, ciast z kremem,sosów , skorupiaków surowych i gotowanych.
 2. Nie angażować do przygotowywania potraw osób o nieznanym statusie zdrowotnym oraz nie posiadających podstawowej wiedzy w zakresie higieny i technologii.
 3. Mięso, drób, wędliny kupować tylko w placówkach zaopatrywanych w wyroby badane przez służby weterynaryjne; jaja  kupować u sprawdzonych dostawców.
 4. Sprawdzać terminy przydatności do spożycia używanych surowców i produktów.
 5. Pamiętać o nadrzędnej zasadzie, iż żywność w stanie surowym (szczególnie mięsa, drobiu , jaj, produktów zawierających surowe jaja, ryb, mięczaków) nie wolno przechowywać wspólnie z produktami przetworzonymi.
 6. Zapewnić warunki przechowywania zgodnie z deklaracją producenta.
 7. Jaja przed wybijaniem do ciast i potraw gotowanych  myć bardzo starannie, a przy użyciu w postaci surowej, po  dokładnym umyciu wyparzać przez 10 sekund we wrzątku.
 8. Surowe warzywa i owoce , myć bardzo dokładnie w wodzie  przeznaczonej do spożycia przed połączeniem ich z innymi składnikami posiłku.
 9. Bezpośrednio po obróbce surowców (mięso, drób) a przed obróbką półproduktów i produktów gotowych sprzęt i urządzenia dokładnie wymyć i zdezynfekować. Prawidłowo prowadzić proces rozmrażania mięsa, drobiu, ryb – w warunkach  chłodniczych w temperaturze około 4°C lub pod bieżącą wodą zdatną do picia  o temperaturze nie przekraczającej 21° (czynności te należy wykonać max. do 4  godzin ).
 10. Czas i temperatura obróbki cieplnej powinny być wystarczające, aby zniszczyć   drobnoustroje chorobotwórcze.
 11. Wszystkie produkty : grillowane , pieczone, smażone , duszone i gotowane nie  przeznaczone do konsumpcji tego samego dnia powinny być natychmiast schłodzone po obróbce cieplnej ( w czasie nie dłuższym niż 2 godziny) i przechowywane w temperaturze nie większej niż 4°C.
 12. Odgrzewana żywność winna być jak najszybciej podana konsumentowi bez zbędnych przestojów czasowych; nie może być powtórnie schłodzona lub zamrożona i przechowywana.
 13. Naczynia i sprzęt kuchenny należy myć bardzo starannie i wyparzać wrzątkiem.
 14. Osoby przygotowujące potrawy powinny myć ręce:
 •  przed rozpoczęciem pracy z żywnością
 •  każdorazowo po wyjściu z toalety
 •  po każdej czynności z surowcami lub półproduktami i każdej innej czynności ”brudnej” okresowo podczas  pracy, gdy następuje zmiana rodzaju wykonywanej czynności

Przestrzeganie powyższych wskazówek w znacznym stopniu chroni przed zachorowaniem i jego konsekwencjami.

Państwowy Powiatowy 
Inspektor Sanitarny
w Nakle nad Notecią

Przydatne linki