Archiwum lata 2009-2013

Informacja dla lekarzy w związku z wystąpieniem na terenie Niemiec ogniska zachorowań wywołanych E. coli (STEC)

Od połowy maja w Niemczech (przede wszystkim w landach północnych – Hamburg, Dolna Saksonia, Meklemburgia-Pomorze) notuje się wzrost zachorowań na wywołany werocytotoksycznym szczepem E. coli (STEC) zespół hemolityczno-mocznicowy poprzedzony najczęściej krwistą biegunką. Do dnia 27.05.2011 r. wystąpiło łącznie 276 zachorowań (w tym 2 zgony). Zachorowania mają związek ze spożyciem skażonych warzyw (najprawdopodobniej ogórek, dane epidemiologiczne jako możliwe źródło zakażenia wskazują również sałatę i pomidory).

Czytaj więcej...

Informacje dla osób podróżujących i przyjeżdżających z Niemiec w związku z wystąpieniem na terenie Niemiec ognisk zachorowań wywołanych E. coli O104 (STEC)

  1. Od połowy maja 2011 r. w Niemczech notuje się wzrost zachorowań wywołanych werotoksycznym szczepem E. coli O104 (STEC). Zachorowanie objawia się biegunką, a w około ¼ przypadków u chorych dochodzi do rozwoju zespołu hemolityczno-mocznicowego, który w części przypadków może skutkować trwałymi uszkodzeniami funkcji nerek, a nawet zgonem.

    Czytaj więcej...

Informacja Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego
w Nakle nad Notecią

W związku z gwałtownym wzrostem występowania w Niemczech zachorowań wywołanych niebezpieczną dla zdrowia toksyną wytwarzaną przez jeden ze szczepów Escherichia  coli, przypominam o konieczności zachowania zasad higieny podczas przygotowywania oraz spożywania żywności – w szczególności świeżych owoców i warzyw , które będą podawane na surowo. Przed poddaniem  warzyw myciu, należy je namoczyć, a następnie każdą ich część dokładnie i wielokrotnie umyć.

Czytaj więcej...

31 maja Światowy  Dzień Bez Tytoniu

Palenie czynne jest szkodliwe dla zdrowia . Wdychanie nikotyny przez  biernych palaczy oraz przebywanie w ich otoczeniu powoduje również szkody zdrowotne, szczególnie niebezpieczne jest wdychanie dymu tytoniowego przez dzieci. Niestety  nadal   niektórzy palacze, zdając sobie sprawę ze szkodliwości dymu papierosowego, nie oszczędzają osób niepalących, narażając ich na wdychanie trujących związków zawartych w dymie.

Czytaj więcej...

Państwowa Inspekcja Sanitarna wspiera profilaktykę onkologiczną w gminie Nakło n. Notecią

Dnia 19.05.2011r. w Nakielskim Ośrodku Kultury  odbyło się spotkanie profilaktyczno-edukacyjne  zorganizowane przez Burmistrza Nakła n. Notecią Sławomira Napierałę oraz Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy,   dotyczące profilaktyki nowotworowej.

Czytaj więcej...

Skutki zdrowotne wynikające z nadmiernego 
korzystania z solarium 

Najnowsze analizy  przeprowadzonych badań przez międzynarodowych ekspertów w dziedzinie nowotworów,  informują że korzystanie z solarium jest czynnikiem rakotwórczym najwyższego ryzyka. W lipcu 2009 roku WHO umieściło opalanie w solarium w kategorii „rakotwórcze dla ludzi”. Opalanie jest rakotwórcze dla wszystkich, jednak  młodzież jest szczególnie narażona na duże  ryzyko zachorowania.

Czytaj więcej...

Wyniki konkursu „Nie ryzykuję! Chronię swoje zdrowie!”

W kwietniu 2011r. odbył się wojewódzki konkurs plastyczny pn: „Nie ryzykuję! Chronię swoje zdrowie!”. Laureatem pierwszego miejsca  została Magdalena Tokarczyk lat 16 z I Liceum Ogólnokształcącego w Szubinie .

Nagroda rzeczowa ufundowana przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Bydgoszczy  zostanie przekazana za pośrednictwem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nakle n.Notecią.

Całodobowa infolinia w sprawie
kwarantanny i zdrowia 

+48 222 500 115

Linku do czatu dla obywatela:

https://www.gov.pl/web/koronawirus/pytania-i-odpowiedzi

Przydatne linki