Akcja zimowa - Bezpieczne ferie 2020

 

 

 

Ferie zimowe to bardzo oczekiwany czas przez dzieci i młodzież. Jednak bardzo ważne jest, aby w tym beztroskim odpoczynku nie zapomnieć o bezpieczeństwie.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nakle nad Notecią mając na uwadze dobro dzieci prowadzi szereg działań edukacyjno – informacyjnych kierowanych właśnie do tej grupy społecznej.  Chociaż aura w naszym województwie nie jest zbyt zimowa, to należy zwrócić uwagę, że nie rzadko spędzamy czas na wyjeździe, dlatego warto zwrócić uwagę na kilka patentów proponowanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną.

1.       Gdy wychodzisz na zewnątrz ubieraj się stosownie do pogody – pamiętaj o szaliku, czapce, rękawiczkach, nieprzemakalnej kurtce i butach. Zabezpiecz skórę twarzy i rąk kremem ochronnym na zimno i wiatr. Nie wychodź z domu głodny – uczucie sytości zwiększy odporność na odczucie zimna.

2.       Bezpieczny wypoczynek – na nartach zjeżdżaj tylko na oznakowanych trasach. Nie przywiązuj sanek do auta itp. Nie zjeżdżaj na sankach w pobliżu jezdni. Na łyżwach ślizgaj się tylko w wyznaczonych miejscach.

3.       Nie pij alkoholu. Przebywanie pod wpływem alkoholu na mroźnym powietrzu grozi utratą przytomności, wychłodzeniem organizmu, a nawet śmiercią.

4.       Wyjazd na zorganizowany wypoczynek. Jeżeli Twoje dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek, sprawdź pod czyją będzie opieką i czy wypoczynek został zarejestrowany. Informacje na ten temat uzyskasz na stronie internetowej: www.wypoczynek.men.gov.pl lub kuratorium oświaty.

5.       Obserwuj prognozy pogody. Pamiętaj żeby dostosować swój ubiór, ale też planowane aktywności do aktualnej pogody. Ograniczaj zbyt długie przebywanie na mrozie.

6.       Na stoku dostosuj trasę do swoich umiejętności i pogody. Zabierz telefon komórkowy z dobrze naładowaną baterią oraz numerem alarmowym. Nie oddalaj się od grupy na szlakach.

7.       Pamiętaj, że wchodząc na zamarznięty zbiornik wody zawsze ryzykujesz. Gdy lód się pod Tobą załamie rozłóż szeroko ręce, zwiększając kontakt z pokrywą lodową. Cały czas staraj się wezwać pomoc. Gdy samodzielnie uda Ci się wydostać na zewnątrz, poruszaj się w kierunku brzegu w pozycji leżącej tak, aby zmniejszyć nacisk na lód.

8.       Idąc do klubu z przyjaciółmi zawsze miej  „na oku” swoją szklankę lub kieliszek. Uważaj na nowe narkotyki tzw. „dopalacze”. Ich skład i działanie nigdy nie są pewne. Jeżeli czyjeś zachowanie budzi Twoje podejrzenia – nie wahaj się , reaguj!

Całodobowa infolinia w sprawie
kwarantanny i zdrowia 

+48 222 500 115

Linku do czatu dla obywatela:

https://www.gov.pl/web/koronawirus/pytania-i-odpowiedzi

Przydatne linki