Chroń się przed kleszczami

 

 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nakle nad Notecią informuje, że w związku z trwającym sezonem letnim, kleszcze stają się coraz bardziej aktywne. W ramach działań profilaktycznych w szkołach na terenie powiatu nakielskiego realizowany jest program edukacyjny „Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami”. Jego celem  jest podniesienie poziomu wiedzy o chorobach odkleszczowych, poznanie sposobów zapobiegania chorobom odkleszczowym oraz uświadomienie wagi problemu ugryzień przez kleszcze. Tematyka ta poruszana jest również podczas akcji letniej „Bezpieczne wakacje”.

 

Kleszcze to pajęczaki, pasożyty żerujące na kręgowcach. Przy temperaturze ok. 4-8°C stają się aktywne. W związku z coraz łagodniejszymi zimami kleszcze mają dogodne warunki do wysokiej rozrodczości i małej umieralności, co powoduje większe ich rozprzestrzenianie. Środowiskiem bytowania jest ściółka leśna, ale również krzewy i zarośla do ok 120-150 cm. Gdy mamy zamiar spędzać czas w miejscach charakterystycznych dla kleszczy, powinniśmy się zabezpieczyć przed ich ewentualnym ukąszeniem. Najważniejsze jest stosowanie odpowiedniej odzieży (długie rękawy, długie spodnie, zakryte buty, nakrycie głowy), można stosować repelenty, czyli środki odstraszające. Po powrocie do domu należy obejrzeć ciało, najlepiej wziąć kąpiel oraz zmienić ubranie.

Jeżeli jednak, pomimo wszelkich starań, kleszcz nas ukąsi, należy go jak najszybciej usunąć i obserwować miejsce wkłucia. Kleszcze przenoszą wiele groźnych chorób, dlatego jeżeli pojawią się niepokojące objawy powinniśmy zgłosić się do lekarza.

W ostatnim czasie bardzo popularne staje się badanie kleszcza na obecność bakterii Borrelia spp. Do badania potrzebny jest odwłok kleszcza, nie musi być żywy. Wyniki otrzymuje się po kilku dniach. Należy jednak pamiętać, że jeśli kleszcz był nosicielem groźnej bakterii , nie oznacza to, że zdążył zarazić żywiciela. W takim przypadku bezpieczne byłoby wykonanie badania krwi i konsultacja z lekarzem. Jeśli wynik krwi wskazywać będzie zakażenie, konieczne jest stosowanie odpowiednich antybiotyków, ponieważ nieleczona borelioza prowadzi do niebezpiecznych skutków zdrowotnych. Przeciwko w/w chorobie nie ma szczepień ochronnych, natomiast można zaszczepić się przeciwko również niebezpiecznej i groźnej chorobie atakującej układ nerwowy, kleszczowemu zapaleniu mózgu (KZM). Szczepienie takie jest dobrowolne i płatne.

 Zachęcam także do zapoznania się z poniższymi materiałami oświatowo – zdrowotnymi.

Ulotka 1...

Ulotka 2...

 

Przydatne linki