GRYPA

 

Grypa jest chorobą zakaźną przenoszona drogą kropelkową, wywołaną przez wirusy typu A, B i C. Sezonem zachorowań jest okres jesienno – zimowy i wczesnowiosenny, czyli od października do kwietnia następnego roku.  Grypa często mylona jest ze zwykłym przeziębieniem, a tym samym lekceważona. Charakterystyczne objawy grypy to wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśni, bóle głowy, uczucie rozbicia i osłabienia, złe samopoczucie oraz objawy ze strony układu oddechowego  takie jak suchy kaszel, ból gardła i nieżyt nosa.

 

Leczenie grypy polega na pozostaniu w domu z zalecanym odpoczynkiem, picie dużej ilości płynów, stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Nie stosuje się antybiotyków, które przeznaczone są do leczenia zakażeń bakteryjnych, a nie wirusowych. Nie wyleczona grypa niesie za sobą wiele powikłań, czasem nawet niosących zagrożenie dla życia.  Główne powikłania pogrypowe to: zapalenia ucha środkowego oraz angina paciorkowcowa, zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie mózgu i opon mózgowych.

Jak we wszystkich chorobach ważna jest profilaktyka, skierowana głównie na regularne i coroczne szczepienie przeciwko grypie, unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w przypadku wystąpienia objawów grypowych pozostanie w domu, zakrywanie ust i nosa podczas kaszlu oraz kichania, regularne mycie rąk.

W powiecie nakielskim, w okresie od 01.01.2019r do 15.03.2019r, według sprawozdań o zachorowaniach i podejrzeniach zachorowań na grypę, zgłoszono 223 przypadki, w tym 60 dzieci do lat 14-tu. W tym samym okresie zgłoszono 1 potwierdzony przypadek zachorowania u dziecka do lat 14-tu (potwierdzenie testem PCR). Dla porównania w okresie 01.01. – 15.03. 2018 roku zgłoszono 219 prawdopodobnych przypadków, w tym 27 dzieci do lat 14-tu oraz 3 potwierdzone przypadki zachorowań na grypę potwierdzone testem PCR.

Dowiedz się więcej odwiedzając poniższe strony:

https://gis.gov.pl/zdrowie/wirtualna-akademia-grypy

https://gis.gov.pl/aktualnosci/zaszczepieni-przeciw-grypie

Ulotka

Przydatne linki