Komunikat w związku ze zbliżającymi się Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej 2018 w Rosji

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nakle nad Notecią informuje, że Krajowy Punkt Centralny ds. Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych, w związku ze zbliżającymi się Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej 2018 w Rosji, przekazuje ocenę ryzyka ECDC. Zgodnie z tą oceną, ECDC podkreśla, że osoby, które planują wyjazd na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w dniach 14 czerwca - 15 lipca 2018 r. do Rosji, powinny upewnić się, czy są zaszczepione zgodnie z obowiązującym programem szczepień ochronnych w ich kraju zamieszkania, żeby zabezpieczyć się przed takimi chorobami zakaźnymi, jak: odra, świnka, różyczka, błonica, tężec, krztusiec, wirusowe zapalenie wątroby typu B, poliomyelitis, wirusowe zapalenie wątroby typu A i inwazyjna choroba meningokokowa.

 Tak jak w przypadku innych imprez masowych, tak i w przypadku Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2018 odbywających się w Rosji, należy brać pod uwagę częste ryzyko narażenia na zachorowanie na nieżyty żołądkowo-jelitowe i choroby zwalczane drogą szczepień. Ryzyko zachorowania na nieżyt żołądkowo-jelitowy można zmniejszyć przestrzegając standardowych zasad higieny takich , jak np. regularne mycie rąk wodą z mydłem, picie bezpiecznej wody (butelkowanej, chlorowanej lub wcześniej ugotowanej), spożywanie dokładnie ugotowanej żywności, odpowiednie mycie warzyw i owoców przed ich spożyciem, z użyciem wody zdatnej do picia oraz korzystanie z odpowiednich urządzeń sanitarnych. Zalecane jest unikanie ryzykownych zachowań seksualnych oraz ewentualne zabezpieczanie się przez uczestników Mistrzostw w przypadku kontaktu seksualnego z nowo poznaną lub przypadkowo poznaną osobą, w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób przenoszonych drogą kontaktu seksualnego, w tym zakażenia HIV.
W oparciu o sytuację epidemiologiczną chorób zakaźnych w Rosji i profil epidemiologiczny różnych populacji przyjeżdżających do Rosji, ECDC w okresie od 7 czerwca do 22 lipca 2018 r. przeprowadzi wzmożony nadzór epidemiologiczny nad chorobami zakaźnymi.

Przydatne linki