Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
22 - 28 stycznia 2018 roku

22 stycznia br. rozpoczynają się obchody Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Jest to czas na przypomnienie, iż choroba ta może dotknąć kobiety w każdym wieku oraz ich rodziny. Często rozwija się bezobjawowo i wykrywana jest w fazie zaawansowanej, trudnej do wyleczenia. Wcześnie zdiagnozowany rak szyjki macicy daje szanse na całkowite wyleczenie. Dlatego tak ważna jest tu profilaktyka, czyli regularne przeprowadzanie badań cytologicznych oraz podjęcie szczepień ochronnych przeciwko onkogennym typom wirusa HPV.

 

Cytologię zaleca się wykonywać nie rzadziej niż raz na 3 lata w przypadku prawidłowych wyników lub częściej, gdy pojawią się jakiekolwiek nieprawidłowości w wyniku przeprowadzonego badania. W Polsce kobiety w wieku 25 - 59 lat raz na 3 lata mogą wziąć udział w bezpłatnych badaniach cytologicznych. W powicie nakielskim wg danych Ministerstwa Zdrowia, na dzień 1 stycznia 2018 roku, z powyższych badań skorzystało od 6,07% kobiet w Gminie Szubin do 24,02% w Gminie Sadki.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nakle nad Notecią zachęca do odwiedzenia strony internetowej Ministerstwa Zdrowia, gdzie znajdują się informacje, dotyczące między innymi adresów, telefonów i godzin otwarcia placówek, które realizują badania w ramach programów profilaktycznych.

Przydatne linki