Europejski Tydzień Szczepień
24-30 kwietnia 2017 rok

Europejski Tydzień Szczepień jest inicjatywą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Stałym celem tej inicjatywy jest podkreślanie znaczenia szczepień dla ochrony przed chorobami zakaźnymi, którym można zapobiegać poprzez stosowanie szczepień ochronnych oraz zwiększenie liczby osób zaszczepionych poprzez podniesienie wiedzy i świadomości społeczeństwa na temat znaczenia szczepień ochronnych dla zdrowia.

W tym roku Europejski Tydzień Szczepień obchodzony jest pod hasłem „Szczepienia działają”. WHO zwraca szczególną uwagę na potrzeby i korzyści wynikające ze szczepień na każdym etapie życia, ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej wrażliwych i podatnych grup: dzieci, kobiet w ciąży i seniorów.

W Polsce szczepienia ochronne wykonywane są w oparciu o ustawę z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Program Szczepień Ochronnych zawiera listę szczepień obowiązkowych (bezpłatnych) oraz zalecanych (płatnych) i jest corocznie aktualizowany. Szczepienia obowiązkowe są prowadzone zgodnie z aktualnym kalendarzem szczepień od chwili narodzin dziecka aż do 19 roku życia oraz u osób narażonych w sposób szczególny na zakażenie. Nieszczepienie zdrowego dziecka naraża je na zachorowania na groźne choroby oraz niesie za sobą możliwość wystąpienia skutków ubocznych ciężkich chorób zakaźnych. Szczepienia ochronne są najskuteczniejszym, opłacalnym i najbardziej bezpiecznym sposobem zapobiegania chorobom zakaźnym.

Jedną z inicjatyw, dotyczących szczepień zalecanych, podjętych przez Gminy Nakło nad Notecią, Mrocza oraz Kcynia, jest realizacja od 2015 roku interwencji nieprogramowej „Zaszczep w sobie chęć szczepienia – STOP rakowi szyjki macicy”. W 2017 roku akcją tą objęte będą dziewczynki urodzone w 2004 roku i zamieszkałe na terenie wymienionych gmin. Profilaktyka zakażeń przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) poprzez szczepienia jest działaniem celowym skierowanym na poprawę zdrowia populacyjnego, ponieważ doniesienia medycznie podkreślają fakt, iż szczepienia przeciwko HPV mogą skutecznie chronić przed takimi chorobami jak: rak szyjki macicy, rak sromu, rak pochwy czy rak odbytu.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nakle nad Notecią prosi o zgłaszanie się rodziców dzieci do zaopcjowanych podmiotów leczniczych, celem złożenia oświadczenia o wyrażeniu zgody na zaszczepienie dziecka.

Więcej informacji:

WSSE Bydgoszcz

WHO

 

Przydatne linki